Egumenita.ro foloseste cookie-uri pentru a imbunatati experienta de navigare si a asigura functionalitati aditionale. Detalii
Back To Top
0
X

Va rugam completati toate campurile pentru activarea alertei
Doresc sa fiu anuntat cand produsul revine in stoc
X

Livrarea Comenzilor

Comenzile primite in ziua respectivă se livrează a doua zi calendaristică.

Comenzile sunt livrate prin firma de curierat GLS Curier, livrarea făcându-se la adresa indicată de client, in ziua urmatoare lucratoare, dupa preluarea coletului, pe intreg teritoriul Romaniei intre orele 08:00 si 17:00, de Luni pana Vineri. 
Transportul este gratuit in Romania la comenzi peste 80 lei.

Transportul international este suportat de client. Acesta isi poate alege mijlocul de transport care este cel mai convenabil.

X

Modalităţi de plată

1. Ramburs (numerar la curier)

La livrare, puteţi achita contravaloarea produselor şi serviciilor comandate.

2. Transfer bancar / Internet Banking (procesarea comenzii se face dupa confirmarea platii de catre banca,poate dura 2-3 zile)

3. Plata prin card

Plata prin card este disponibilă pentru comenzile online şi poate fi efectuată prin carduri tip:

  • Carte de debit
  • Carte de credit

Cardul prin care se face plata trebuie să fie emis sub sigla Visa/Mastercard.

Plata prin card se face prin intermediul mobilPay, un serviciu securizat de plăţi online prin card, efectuându-se printr-o pagină securizată, eliminând astfel posibilitatea unor fraude.

Puteţi efectua plata prin card după plasarea comenzii, alegând la “Metoda de plată” opţiunea numită “Plata prin card”.

După plasarea comenzii prin intermediul butonului “Trimite comanda” o să fiţi redirecţionaţi pe pagina efectuării plăţii prin card, unde trebuie să completaţi datele de pe card şi numele deţinătorului pentru a putea plăti.

Pe această pagină trebuie să completaţi numărul cardului, de pe faţa acestuia, data expirării, codul CVV2 / CVC (de regulă ultimele 3 cifre tipărite pe spatele cardului).

După verificarea datelor şi a sumei de plată puteţi incheia tranzacţia printr-un click pe butonul “Plătesc în siguranţă”.

 

 

X
Cos

Teologia icoanei

Cod Produs:
Alertapret Adauga in Wishlist Cere Informatii
Teologia icoanei

Pret cu TVA:

4275 LEI

4500 LEI
Alerta Stoc
Tel
DETALII
LIVRARE Livrare
MODALITATI
DE PLATA Plata
Autor: Leonid Uspensky
Editura: Patmos
Categorie: Alte categorii
Format: 13/40
Numar Pagini: 514
ISBN: 978-606-607-043-0

Prima ediție completă în limba română a lucrării lui Leonid Uspensky, Teologia Icoanei, coeditată de Editurile Renașterea și Patmos din Cluj-Napoca, va fi lansată la Cluj-Napoca, luni, 21 mai 2012, de la orele 19.00, la Muzeul Etnografic al Transilvaniei, strada Memorandumului, nr. 21. La eveniment vor participa IPS Arhiepiscop și Mitropolit Andrei Andreicuț și pr. prof. dr. Nikolai Ozolin de la Institutul Saint-Serge din Paris, iar prezentarea cărții apărută la Editurile Renașterea/Patmos va fi făcută de Pr. Prof. Ioan Bizău de la Facultatea de Teologie Ortodoxă. În aceeași zi, de la ora 15.00, va avea loc Vernisajul Expoziției de Artă Bizantină, la Atelierul de Icoane din Piața Ștefan cel Mare nr. 5. Curatori: Pr. Ioan Gânscă, Sorin Albu și arh. Călin Chifăr. Mai multe detalii despre acest eveniment a oferit domnul Sorin Albu, organizator al manifestării şi cadrul didactic al Institutului de Arte Plastice din Cluj-Napoca: „În data de 21 mai, de la ora 15, Grupul Sfântul Ioan Damaschin împreună cu Muzeul Etnografic al Transilvaniei organizează o expoziţie de artă bizantină cu ocazia inaugurării unui spaţiu nou din Muzeul Etnografic, numit «Atelierul de icoană». Acest spaţiu expoziţional se află în Piaţa Ştefan cel Mare la nr. 5. De data aceasta, acest eveniment coincide şi cu lansarea cărţii Teologia Icoanei a lui Leonid Uspensky şi am încercat să creăm un adevărat eveniment artistic şi teologic în acea zi. Lucrările expuse sunt schiţe, izvoade, icoane pe panouri de lemn şi icoane pe suport de sticlă. În expoziţie sunt în jur de 20-25 de lucrări ale artiştilor Grupului Sfântul Ioan Damaschin. Expoziţia va fi deschisă până în data de 21 iunie”. După mai multe secole de criză iconografică, care a culminat cu iconoclasmul din perioada comunistă, la reluarea cursului firesc al marii tradiții artistice ortodoxe a contribuit în mare măsură şi monumentala lucrare a lui Leonid Uspensky, „părintele înnoirii contemporane a iconografiei ortodoxe”, cum îi place părintelui Nikolai Ozolin, ucenicul său, să îl numească. Cartea lui Leonid Uspensky, publicată acum pentru prima oară într-o ediție integrală în limba română – după apariţia ei parţială în urmă cu aproximativ un deceniu în traducerea lui Theodor Baconsky la editura Anastasia – este, fără îndoială, cartea de temelie a cititorului care încearcă astăzi să deslușească sensul icoanei. O carte cuprinzătoare, care parcurge istoria icoanei de la apariția ei până în vremea noastră. După cum afirma teologul Vasile Manea, directorul Editurii Patmos, „este deosebit momentul acesta din două motive. În primul rând pentru că lucrarea în sine constituie cartea de temelie în domeniul iconologiei, al teologiei icoanei. Se începe cu primele veacuri creştine, primele icoane pe care le cunoaştem noi astăzi din perioada pre-constantiniană, paleocreştină, şi până în vremea noastră. E trecută în revistă întreaga istorie a icoanei, adesea zbuciumată în perioadele de contestare a ei, culminând cu întrunirea unui Sinod Ecumenic pentru a lua în discuţie problema icoanei. A existat şi o perioadă a decadenţei şi, din fericire pentru noi astăzi, una a redescoperirii icoanei. Or, promotor al acestei redescoperiri a icoanei la nivelul Ortodoxiei a fost, cu siguranţă, în primul rând Leonid Uspensky şi lucrarea aceasta este lucrarea de referinţă în această privinţă. E un fel de abecedar al icoanei, obligatoriu pentru oricine încearcă să desluşească sensul icoanei. În al doilea rând, această lansare este importantă şi pentru faptul că ucenicul lui Leonid Uspensky, părintele Nicolae Ozolin, care vreme de 30 de ani a stat pe lângă Uspensky, va fi prezent la această lansare. Părintele Ozolin se află în România, a primit la Universitatea din Constanţa titlul de Doctor honoris causa, şi va veni luni la Cluj pentru câteva ore doar pentru această lansare. Părintele Nicolae Ozolin a fost format în şcoala rusească din Occident, pentru că acolo s-a constituit un Institut de teologie important, Sfântul Serghie din Paris, în urma refugierii celor care au scăpat cu viaţă în urma sovietizării forţate a Rusiei. Pentru noi este important acest lucru pentru că vreo şapte ierarhi şi-au făcut acolo doctoratul, deci este o şcoală recunoscută şi în biserica noastră şi este foarte respectată. Părintele Ozolin predă acolo cursul de Teologie a icoanei şi Teologie pastorală şi a susţinut o serie de conferinţe şi la Institutul de Artă şi Design din Cluj, unde a primit şi titlul de Doctor honoris causa în 2006. A fost ucenicul cel mai important al lui Leonid Uspensky şi el continuă de fapt această tradiţie a predării în şcolile de teologie a acestei discipline a teologiei icoanei. De ce este importantă această disciplină? Trăim într-o lume a imaginii, a vizualului şi în mod cert Biserica poate să-şi prezinte într-un mod concis mesajul şi prin arta sa liturgică, deci şi prin icoană. Printr-o artă liturgică vie, renăscută, autentică. Prin urmare, chiar cred că şi lucrarea aceasta şi prezenţa pr. Nicolae Ozolin contează, sunt importante în Biserica noastră pentru că icoana reprezintă o sinteză a tuturor disciplinelor teologice, care ni se oferă simplu, dintr-o dată, este o prezenţă tainică, sfinţitoare”. Părintele Nikolai Ozolin de la Institutul Saint-Serge din Paris este, în lumea ortodoxă, un bun cunoscător al teologiei icoanei. Format la școala Sorbonei, ucenic și continuator al lucrării marelui Leonid Uspensky pe tărâmul icoanei, părintele Nikolai Ozolin este cunoscut deja publicului din România prin cărțile sale Chipul lui Dumnezeu, Chipul omului, apărută la Editura Anastasia din București în anul 1998, apoi prin Iconografia ortodoxă a Cincizecimii și Tradiție și creativitate în arta creștină, precum şi prin Spovedania, o taina în criză, publicate la Editura Patmos din Cluj-Napoca în 2001, respectiv 2009.

Adauga un review

Adauga un review

In aceeasi categorie

Cuvinte Despre Viața Duhovnicească
-10%
1300 LEI

1170 LEI

Înmormântarea şi Parastasele Cuvenite
-10%
Cartea Pentru Bărbați
-10%
2500 LEI

2250 LEI

Numerii. Vechiul Testament In Talcuirea Sfintilor Parinti
-5%
Cind Pietrele Vorbesc
-10%
2000 LEI

1800 LEI

De acelasi Autor

Teologia Icoanei
-5%
Teologia Icoanei
Autor: Leonid Uspensky
Editura: Patmos
Pagini: 514
4500 LEI

4275 LEI

S.C. EGUMENITA SRL GALATI

Str. Mihail Kogalniceanu nr.29
Cod 800380
Tel/Fax: 0236 326730
e-mail: editura@egumenita.ro
Mobil: 0756.067.486
SC EGUMENITA SRL
CONT BANCAR (LEI): RO08RNCB0141032876560001
BANCA COMERCIALA ROMANA
CONT BANCAR (EURO): RO78RNCB0141032876560002
BANCA COMERCIALA ROMANA
COD SWIFT: RNCB RO BU


Libraria Lumina
Galati, str Nicolae Balcescu, nr 5-7
Mobil: 0756067487

Fii Alaturi de Noi!


Visa Mastercard
Facebook Wishlist