Egumenita.ro foloseste cookie-uri pentru a imbunatati experienta de navigare si a asigura functionalitati aditionale. Detalii
Back To Top
0
X

Va rugam completati toate campurile pentru activarea alertei
Doresc sa fiu anuntat cand produsul revine in stoc
X

Livrarea Comenzilor

Comenzile primite in ziua respectivă se livrează a doua zi calendaristică.

Comenzile sunt livrate prin firma de curierat GLS Curier, livrarea făcându-se la adresa indicată de client, in ziua urmatoare lucratoare, dupa preluarea coletului, pe intreg teritoriul Romaniei intre orele 08:00 si 17:00, de Luni pana Vineri. 
Transportul este gratuit in Romania la comenzi peste 100 lei.

Transportul international este suportat de client. Acesta isi poate alege mijlocul de transport care este cel mai convenabil.

X

Modalităţi de plată

1. Ramburs (numerar la curier)

La livrare, puteţi achita contravaloarea produselor şi serviciilor comandate.

2. Transfer bancar / Internet Banking (procesarea comenzii se face dupa confirmarea platii de catre banca,poate dura 2-3 zile)

3. Plata prin card

Plata prin card este disponibilă pentru comenzile online şi poate fi efectuată prin carduri tip:

  • Carte de debit
  • Carte de credit

Cardul prin care se face plata trebuie să fie emis sub sigla Visa/Mastercard.

Plata prin card se face prin intermediul mobilPay, un serviciu securizat de plăţi online prin card, efectuându-se printr-o pagină securizată, eliminând astfel posibilitatea unor fraude.

Puteţi efectua plata prin card după plasarea comenzii, alegând la “Metoda de plată” opţiunea numită “Plata prin card”.

După plasarea comenzii prin intermediul butonului “Trimite comanda” o să fiţi redirecţionaţi pe pagina efectuării plăţii prin card, unde trebuie să completaţi datele de pe card şi numele deţinătorului pentru a putea plăti.

Pe această pagină trebuie să completaţi numărul cardului, de pe faţa acestuia, data expirării, codul CVV2 / CVC (de regulă ultimele 3 cifre tipărite pe spatele cardului).

După verificarea datelor şi a sumei de plată puteţi incheia tranzacţia printr-un click pe butonul “Plătesc în siguranţă”.

 

 

X
Cos

Cântări la Vecernia şi Utrenia Sfinţilor Români – Vol. 1

Cod Produs:
Alertapret Adauga in Wishlist Cere Informatii
Cântări la Vecernia şi Utrenia Sfinţilor Români – Vol. 1

Pret cu TVA:

6365 LEI

6700 LEI
Alerta Stoc
Tel
DETALII
LIVRARE Livrare
MODALITATI
DE PLATA Plata
Autor: Arhid. Sebastian Barbu Bucur
Editura: Institutul Biblic (IBMBOR)
Categorie: Carți de rugăciuni
Format: 18/25
Numar Pagini: 548
ISBN: 978-973-616-340-3
În Cuvântul înainte, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel precizează: „În poporul român, Sfinții sunt cea mai mare podoabă a Bisericii, cea mai frumoasă lucrare a Duhului Sfânt. Noi pomenim pe toți Sfinții români, cunoscuți și necunoscuți. Cei cunoscuți sunt peste o sută, iar Biserica noastră, în diferite etape, începând cu anul 1950 și continuând după eliberarea de sub stăpânirea comunistă atee, în anul 1992 și anii următori, a trecut în rândul Sfinților din calendar o mulțime de oameni bineplăcuți lui Dumnezeu. Astfel, în 1992, s-a hotărât să fie și o Duminică a Sfinților Români prin care aducem mulțumire lui Dumnezeu pentru faptul că Duhul Sfânt a făcut să rodească Evanghelia Mântuitorului Iisus Hristos în neamul românesc. Sfinții români: ierarhi, mucenici, monahi și voievozi, în timpuri diferite și în moduri diferite, au iubit și au mărturisit pe Hristos-Domnul și au slujit Biserica Sa din poporul român cu credință puternică și convingerea profundă că „Hristos este Același ieri, astăzi și în veci” (Evrei 13,8). Sărbătorile Sfinților români, cinstirea moaștelor și a icoanelor lor, pelerinajele la locurile unde au trăit ei în nevoință și post, în rugăciune și fapte bune, aduc mare bucurie credincioșilor. Bucuria aceasta sfântă și negrăită pe care o primesc credincioșii din legătura lor vie cu Dumnezeu și cu Sfinții Lui plini de har îi ajută să treacă prin nevoințe și suferințe, prin ispite și necazuri, prin prigoană și lipsuri, și chiar să înfrunte martiriul. De aceea, creștinii își cinstesc sfinții cu cântări de laudă. Biserica a alcătuit texte pentru slujbele acestor Sfinți, texte înveșmântate în monodia muzicii tradiționale psaltice de diferiți compozitori, de-a lungul timpului. Cântarea bisericească constituie un element indispensabil cultului divin, între cultul divin și cântarea bisericească existând o legătură indisolubilă, fapt pentru care aproape toate slujbele din biserică se oficiază prin intermediul sau cu ajutorul cântării bisericești. Anul acesta se împlinesc chiar 300 de ani de la scrierea celui mai vechi manuscris psaltic românesc (1713) de către protopsaltul Mitropoliei Țării Românești, ieromonahul Filothei sin Agăi Jipei, cel care a început procesul de „românire” a cântărilor tradiționale bizantine, cu binecuvântarea Sfântului Mitropolit Antim Ivireanul, în vremea Domnitorului martir Constantin Brâncoveanu. De cercetarea și punerea în valoare a operei marelui protopsalt Filothei s-a ocupat chiar alcătuitorul prezentei lucrări, Preacuviosul Arhidiacon prof. univ. dr. Sebastian-Barbu Bucur, membru în subcomisia sinodală de muzică psaltică și liniară, înființată la inițiativa Noastră prin hotărârea Sfântului Sinod din 25 februarie 2009. Volumele de față cuprind slujbele celor mai mulți dintre Sfinții români, așezate pe dublă notație muzicală, fiind necesare săvârșirii după rânduială a Vecerniei, Utreniei și Acatistului în zilele de prăznuire a fiecăruia dintre aceștia. Selecționată și creată în conformitate cu tezaurul de muzică de tradiție bizantină din țara noastră, întreaga suită de cântări din aceste volume poartă pecetea talentului și a experienței autorului, unite cu o adâncă evlavie, asemenea creațiilor marilor înaintași în psaltichia românească: Filothei sin Agăi Jipei, Macarie Ieromonahul, Anton Pann, I. Popescu-Pasărea ș.a. Binecuvântăm aceste sfinte strădanii, urându-i Părintelui Sebastian-Barbu Bucur să aducă la lumina tiparului și alte asemenea compoziții, spre slava Preasfintei Treimi și spre bucuria Bisericii noastre”.
Adauga un review

Adauga un review

In aceeasi categorie

 Viaţa şi Acatistul Sfântului Cuvios Eftimie Cel Mare
-5%
Carte De Rugaciuni
-10%
Carte De Rugaciuni
Autor: ***
Editura: Manastirea Sihastria
Pagini: 64
300 LEI

270 LEI

Octoih Mare
-5%
Octoih Mare
Autor:
Editura: Institutul Biblic (IBMBOR)
Pagini: 776
13700 LEI

13015 LEI

Mineiul Pe Iunie
-5%
10300 LEI

9785 LEI

De acelasi Autor

S.C. EGUMENITA SRL GALATI

Str. Mihail Kogalniceanu nr.29
Cod 800380
Tel/Fax: 0236 326730
e-mail: editura@egumenita.ro
Mobil: 0756.067.486
SC EGUMENITA SRL
CONT BANCAR (LEI): RO08RNCB0141032876560001
BANCA COMERCIALA ROMANA
CONT BANCAR (EURO): RO78RNCB0141032876560002
BANCA COMERCIALA ROMANA
COD SWIFT: RNCB RO BU


Libraria Lumina
Galati, str Nicolae Balcescu, nr 5-7
Mobil: 0756067487

Fii Alaturi de Noi!


Visa Mastercard
ANPC-SAL ANPC-SOL
Facebook Wishlist